Menu

Alan Adı, Domain Güvenliği Nasıl Sağlanır? Teknikleri nelerdir?

09/06/2018

Sanal dünyada varlığınızın simgesi olan alan adlarınız (Domain), IP adresinizin gölgesidir. Basit önlemlerden, profesyonel önlemlere kadar birçok şekilde güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Alan Adınızı Kendi Hesabınızdan Alın

Alan adını alırken mutlaka Sürekli Kullandığınız mail adresine tanımlı size ait hesabınızı kullanmak. Ajans veya Firma ile çalışıyorsak bu alan adı (Domain) ile ilgili yasal sözleşmenizi imzalamanız. Yani teknik personeliniz ile çalışıyorsanız asla personelinizin adı veya hesabı üzerinden alan adı (domain) almayın. Yaşanacak anlaşmazlıklar daha sonra Alan Adınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu durumda hiçbir yasal hak da talep edemezsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi eğer kayıtlı posta adresi size ait ise şifrenizin çalınması durumunda güvenlik önlemi olarak size ait mail adresine bildirim geleceği için müdahale edebilirsiniz.

Güçlü Şifreler Belirleyin

Şifre kombinasyonunuzu belirlemek için hayal gücünüz sınırsız. Yani sadece doğum yerinizi, doğum tarihinizi vererek açık açık hırsıza davetiye çıkarmayın. Şifreniz hem sizin hem de Alan Adınızın anahtarıdır.

Alan Adı Transfer Kilidi Kullanın

Alan adı transfer kilidiniz pasifse, E-posta hesabınız başkasının eline geçmiş olsa bile alan adı transferi gerçekleşmez.

PAYLAŞ: