Menu

Alan Adı ve Uzantılarını (Domain) Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz. Alan Adı Uzantılarının Anlamları?

29/09/2018

Dijital alemde Alan Adlarınız (Domain), IP adresinizin gölgesidir. Alan Adı yani son kullanıcıların bile adını telaffuz ettiği adıyla Domain. Web'de var olmanız için gereken İnternet adresinizdir. En Çok duyduğunuz alan adı uzantılar “.com, .com, gov, net, .org, .info, .edu” ile bitmektedir. Oysaki bunların dışında neredeyse sayamayacağımız kadar fazla alan adı uzantısı bulunmaktadır.

Alan Adı seçerken en fazla dikkat etmeniz gereken neden “Amacına Uygun” Olması. Firmanıza, Kurumunuza veya Projenize uygun bir isim seçmelisiniz. Kısa olması ve akılda kalıcı (Hatırlanabilir) olması da önemli nedenlerden. Alan adınızı seçerken Bundan sonra sürekli kullanacağınızı unutmayın. Sektörünüze uygunluğu, rakiplerinizin web adreslerinden farklılığı ve yukarıda saydığımız “.com, .net, .org” gibi uzantılara uygunluğu da önemlidir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için de önemli olacağını asla unutmayın!

Alan Adı Uzantılarının Anlamı

  • .com: İngilizce “ Commercial ” Türkçe Karşılığı “ Ticari ” kelimesinin kısaltılması ile oluşturulan, Türkiye’de Ticari amaçlarla kullanılan uzantıdır. Firma, Şirket ve Şahıslar için en fazla tercih edilen uzantıdır.
  • .net: İngilizce " Network " Türkçe Karşılığı " Ağ " kelimesinin kısaltılması ile oluşturulan, Türkiye’de ve Dünya’da Firma, Şirket ve Şahıslar Ticari amaçlarla “.com’dan” sonda kullanılan 2. uzantıdır.
  • .org: İngilizce " Organization " Türkçe Karşılığı " Organizasyon " kelimesinin kısaltılması ile oluşturulan, Türkiye’de ve Dünya’da Dernek, Organizasyon Faaliyetleri yürüten Kuruluşlar için düşünülmüş uzantıdır.
  • .gov–gov.tr: İngilizce " Government " Türkçe Karşılığı " Devlet " kelimesinin kısaltılması ile oluşturulan, Türkiye’de ve Dünya’da daha çok Devlet Kurum ve Kuruluşları tarafından kullanılan uzantıdır.
  • .info: İngilizce " Information " Türkçe Karşılığı " Bilgi " kelimesinin kısaltılması ile oluşturulan, Türkiye’de ve Dünya’da bilgi vermek amaçlı düşünülmüş fakat tercihle neticesinde amacına yönelik kullanılmayan uzantıdır.
  • .edu: İngilizce " Education " Türkçe Karşılığı " Eğitim " kelimesinin kısaltılması ile oluşturulan, Türkiye’de ve Dünya’da Akademik Kurumlar (Üniversiteler ve Eğitim Kurumları) için düşünülmüş uzantıdır.
  • Alan adlarının hemen arkasından gelen “.tr , .eu , .de” gibi uzantılar ise Ülke İsimlerinin kısaltmalarını temsil etmektedir.

Alan adı tercih etmek için detaylı bir şekilde düşünmek gerekir. Detaylı bir şekilde araştırıp alan adınızı öyle satın almalısınız.

PAYLAŞ: