Menu

Artırılmış Gerçeklik, AR, Augmented Reality nedir? Dijital pazarlama için önemi?

14/06/2018

Ve hayatımıza Geleceğe Dönüş, Matrix filmlerindeki Efektler gibi giren Artırılmış Gerçeklik yani AR “Augmented Reality”. Dünya çapında AR harcamaları 2017’de 11 milyar Dolar. 2021’de ise 20 kat artarak 215 milyar Dolar olması bekleniyor.

Ve hayatımıza Geleceğe Dönüş, Matrix filmlerindeki Efektler gibi giren Artırılmış Gerçeklik yani AR “Augmented Reality”. Dünya çapında AR harcamaları 2017’de 11 milyar Dolar. 2021’de ise 20 kat artarak 215 milyar Dolar olması bekleniyor.

Peki Artırılmış gerçeklik AR “Augmented Reality” nedir?

AR (Artırılmış Gerçeklik) Gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS gibi verilerle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Mobil Cihazların sensörleri ve kameraları vasıtası ile cisim tanıma özelliğini kullanarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak da açıklanabilir. İnternet erişimi ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak Akıllı Gözlük, Tablet veya Akıllı Telefon bulunması gerekir. Ve tabii ki Augmented Reality (AR) üzerine tanımlanmış uygulamanın cihazınızda yüklü olması gerekli. Augmented Reality için daha önceden tanımlanmış nesne, cihazınızdaki uygulama ile tanımlandığında, nesne algılanıyor ve Artırılmış Gerçeklikle (Augmented Reality) karşılaşıyorsunuz.

Örneğin; Evinizin Teknik Projesine Mobil Uygulaması Yüklenmiş cihazınızı tuttuğunuzda, hayalinizdeki ev 3d olarak mobil cihazınızın ekranında görüntülenir veya Herhangi bir yerde Barkod okutarak Mobil Cihazınızın Ekranında bu ürün veya hizmet 3 Boyutlu olarak görüntülenir.

Reklam, Tanıtım Filmi ve Inovasyon yön değiştirdi

Firma Tanıtımlarında, Tanıtım Filmlerinizde kampanyalarınızın hatırlanma oranlarında yaratıcı fikirlerin ve görsellerin etkisi çok büyük. Marka logoları ve ürünler sınırsız hayal gücü ile buluşunca Markanızın ve Tanıtımınızın etkisi kıyaslanamaz.

Z jenerasyonunun en büyük özelliği markalara önem vermeleri. AR (Artırılmış Gerçeklik) ile kullanıcılara özelleştirilmiş reklamlar sunabilirsiniz. Ürünleri almadan denemelerine imkân sunabilirsiniz. Evinize bir ürünün yakışıp yakışmadığını kontrol edebilirsiniz. Renk Değiştirip Yakıştırabilirsiniz. Kıyafetleriniz için Sınırsız Kombinler yapabilirsiniz.

Teknolojiyi Doğru Kullanan Kazanıyor

Tüketiciye markaları teknoloji ile bir adım daha yaklaştırmak için bir fırsat daha. Diğer taraftaysa, sürdürülebilir ve verimli bir iş yaratmanın eğlencesi bizlere düşüyor. Kullanıcıların ise ihtiyacını karşılayan bir fayda. Firmalar açısından ise büyük bir Kazanç Kapısı.

PAYLAŞ: