Menu

Google Brain Rank bilinen adıyla RankBrain nedir? Yapay Zeka mı? Algoritma mı?

21/06/2018

Brain Rank, Google tarafından arama motoru sorgularında en alakalı sonuçları belirlemek için kullanılan Yapay zekâ örneğidir. Yani sunucuların gelen verileri işleyerek kendi kendilerini eğitme yeteneğidir. Genel olarak ise Google'ın temel algoritmasının bir parçasıdır..

Brain Rank, Google tarafından arama motoru sorgularında en alakalı sonuçları belirlemek için kullanılan Yapay zekâ örneğidir. Yani sunucuların gelen verileri işleyerek kendi kendilerini eğitme yeteneğidir. Genel olarak ise Google'ın temel algoritmasının bir parçasıdır.

Google, belirli bir sorgu için hangi sonuçların gösterileceğini belirlemek için Pre-RankBrain temel algoritmasını kullanmıştır.

Sorgunun, araştırmacının yeri, muhtemel etkenleri ve araştırmacının gerçek niyetini belirlemek için sorgunun kelimeleri gibi olası faktörleri uygulayarak yorumlama modeli ise Post-RankBrain olarak karşımıza çıkar. Bu sayede Google daha alakalı sonuçlar verebilir.

RankBrain'in yapay zeka ile öğrenme yönü, diğer tüm güncellemelerden ayıran farklılıktır. Yararlı arama sonuçlarına ulaşmak için RankBrain algoritmasını "öğretmek" üzerine kurmuştur. Bunun için, önce çeşitli kaynaklardan gelen veriler ile "beslenir". Google Algoritmaları sayesinde, çeşitli verileri, çeşitli sonuçlarla eşleştirerek kendini hesaplamalarını da ekleyerek arama motoru sıralamalarını oluşturur.

 

 

Brain Rank'ı Anlamak

 

 

“Olimpiyat Yeri” kelimesini ele alalım. Ve Anlamaya çalışalım.

Bu aramanın gerçek amacı nedir? Aramayı yapan kişi,
Yaz veya Kış Olimpiyat Oyunlarını mı bilmek istiyor?
Sadece sonuçlanan bir ya da bundan dört yıl sonra gerçekleşecek bir Olimpiyattan mı söz ediyor? Şu anda Olimpiyatlara giderek, bir otelde oturuyor ve açılış törenleri için mekâna yön bulmak mı istiyor?
Antik Yunanistan'daki ilk Olimpiyatların yeri hakkında tarihi bilgiler mi arıyor?
Gibi bir çok soruya cevap arıyor olabiliriz.

Google, bu sorguya cevap vermeye çalışırken, sahip olduğu tek şey, içeriğin kalitesi veya içeriğin bir parçası olarak bu araştırmacının sonuçlarını sıralamak için kazanılan bağlantı sayısı gibi basit algoritmadır. Soçi'deki Kış Oyunları'nın, geçen ay Rusya’da bittiğini ve resmi Soçi Olimpiyatları’nın bu olimpiyatla ilgili içeriğine ilişkin milyonlarca bağlantı kazandığını hayal edin. Algoritmanınız basitse, sadece Soçi Oyunları ile ilgili sonuçları gösterebilir, çünkü en çok bağlantıyı onlar kazanmıştır. Arama Yapan kişi aslında Güney Kore'deki Pyeongchang'daki bir sonraki Kış Olimpiyatlarının yerini öğrenmeyi umuyor olsa bile .

Bu karmaşık fakat yaygın durum içinden RankBrain kapasitesi ortaya çıkabilir. Bu, yalnızca, öğrenme öğrenme algoritmasında Google'ın belirleyebileceği, "Olimpiyat yeri" ni arayan kişilerin çoğunun, bir sonraki Oyunların nerede olduğunu öğrenmek istediğini belirlediği ve makine öğrenme algoritmasının "fark ettiği" modellere dayalı olarak sonuçları matematiksel olarak hesaplayabilmektir. (Yaz veya Kış olsun) yapılacaktır. Dolayısıyla, bu durumda, yaklaşan Oyunların bulunduğu yerin bulunduğu bir Google yanıt kutusu, arama yapanların ihtiyaçlarının çoğuna hizmet edecektir.

RankBrain'in Google'ın temel arama algoritması çalışmalarının nasıl etkilediği konusundaki etkisinin kapsamı ve nüansları henüz tam olarak ortaya çıkmadığından, RankBrain'in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmenin en iyi yollarından biri, Google'ın kendi aralığınıza ne sıklıkta yanıt verdiğinin gözlemlenmesinden kaynaklanabilir

Brain Rank'ın, SEO'ya etkisi?

Kişisel SEO becerilerinizin karmaşıklığına ve modernliğine bağlı olarak RankBrain, teorilerinizde ve uygulamalarınızda küçük ya da büyük bir değişikliktir. İçerik RankBrain için önemlidir ve bu nüansı yakaladığınızdan emin olmalısınız.

Farklı sıralama sinyalleri farklı sorgular için geçerlidir

Brain Rank, tüm geleneksel sinyalleri (bağlantı çeşitliliği, içerik derinliği, anahtar kelime eşleme, vb.) değerlendirerek web sitesi sayfası optimizasyonunu incelemektedir. Post-Brain Rank, SEO Danışmanları kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan içerik türünü belirlemesi gerekir. RankBrain'i yönlendiren makine öğrenimi algoritmalarının sinyallerizi sorgulama yetisi ile eşleştirdiğini ve SEO nuzu yaparken bunlara dikkat etmeniz gerektiğinizi bilin.

Anahtar Kelimelerin önemi neredeyse kalmadı

Kemer, kitap, sandalye, gibi tekil anahtar kelimeler Google için önemini yitirdi. Modern SEO, tüm bu ifadeleri (ve bunların ilişkili URL'lerini), insanların arama ve konuşma biçimini yansıtan varyant anahtar kelime öbekleri de dahil olmak üzere, doğal dili birleştirerek kapsamlı içerikle birleştirir. Bu, çoğu uyarı SEO Danışmanı için yeni bir haber değil, ancak RankBrain'in ortaya çıkışı, "widget" ve "widget'lar" gibi varyantları kapsayacak şekilde birden çok sayfa ayırmak yerine, kapsamlı içerikli toplam anahtar kelime kavramlarına odaklanmanın bilgeliğini kullanmaktadır. 

PAYLAŞ: