Menu

İnsanoğlu İnsan Beynini İnternete Bağlamayı Başardı, bu tam olarak Devrim.

25/11/2018

 

İnsanoğlu ilk kez insan beyni direkt olarak internete bağlandı. İnsan beynini internete bağlayan araştırmacılar biyomedikal mühendisliği alanında büyük buluşa imza attı.

 

Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki Wits Üniversitesi’nde bilim insanları, biyomedikal alanda ilerlediği bir proje üzerine tarihi başarılar elde etti. İlk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol geliştirdi. ‘Brainternet’ adı verilen proje ile bulunan bulgular beyin-bilgisayar arayüzlerinde ve öğrenen makinelerin geleceğinde önemli rol oynayacaklar. Internet of Things (IOT), yani Nesnelerin İnterneti.

Bu terim hayatımıza internetin girişiyle birlikte girdi. Anlamı internete bağlı olan cihazlar ve oluşturdukları devasa ağı temsil ediyor. Önce bilgisayarlarımızın dahil olduğu küresel internete zamanla telefonlarımız, akıllı saatlerimiz, televizyonlarımız, kahve makinelerimiz, otomobillerimiz ve hatta giydiğimiz kıyafetler bile dahil oldu. Yani nüfusu insanlardan kat ve kat fazla olan sanal bir dünya yarattı insanoğlu ve artık kendisini de o dünyaya dahil etmeye karar verdi.

BRAİNTERNET PROJESİ NEDİR
Proje, kullanıcının kafasına bağlı bir Emotiv EEG cihazı tarafından toplanan beyin dalgası EEG sinyallerini alarak çalışıyor. Sinyaller daha sonra, düşük maliyetli bir bilgisayar olan Raspberry Pi’ye kurulan programlama ara birimine anlık olarak aktarılıyor. Ardından tüm aktiviteleri herkesin rahatlıkla takip edebileceği açık bir web sitesi kullanılıyor.
Kaynak: Sözcü Gazetesi

PAYLAŞ: